• Track and Field

       Head Coach: Daniel McInnis & Jaclyn Renner
     Assistant Coaches: Paul Theriault, John Gardner
     
  • ANNOUNCEMENTS:

  • Track 2019

Track - Field Records

  • Boys Track and Field Records:

    100 Meters Open Ron Atkins 1992 10.60
    200 Meters Open Jerome Walker 1978 21.6
    400 Meters Open John Chapman 1989 49.13
    800 Meters Open Daniel Fisher 2003 1:57.44a
    1600 Meters Open Joe Miller 2003 4:25.54a
    3200 Meters Open Joe Miller 2003 9:21.11
    100 Meters Hurdles Kellen Alley 2002 14.50a
    300 Meters Hurdles Kellen Alley  2002 39.68a
    400 Meters Relay Jamaree Wells
    Chris Flemming
    Jamiere Abney
    Alex Griffin
    2008 42.74a
    800 Meters Relay Jose Garcia
    Ron Moss
    Jon Gordon
    Ron Atkins
    1992 1:33.9
    1600 Meters Relay Richard Bios
    Jeremiah Petty
    Tony Watson
    Jakob Rylie
    2016 3:26.80a
    Shot Put Mat Stacy
    2002
    48’1”
    Discus Wayne Marrow 1997 154’8”
    Javelin Kyle Kennedy 2011 188’6”
    High Jump Christopher Rowe 2015 6'4"
    Pole Vault Billy Jesse 1995 15'0"
    Long Jump John Chapman 1989 22’1"
    Triple Jump Roddrick DeJesus 2014 42'4.50"
    Hammer Throw Darrell Langdon 2003 151’5”
    3000M Steeplechase Joe Miller 2002 10:19.02a
     
    Girls Track and Field Records: 
    100 Meters Open Tyishea McWhorter 2017 12.32
    200 Meters Open Tyishea McWhorter, Christine Foresha 2017
    2014
    25.24
    400 Meters Open Jacki Hill 2007 56.73
    800 Meters Open Josie Lavin 2000 2:16.21
    1600 Meters Open Maiya Anderson 1990 5:16.6
    3200 Meters Open Jennifer Davis 1991 11:31.14
    100 Meters Hurdles Lauryn Chandler 2019 14.4
    300 Meters Hurdles Stephanie Himmelsbach 2009 48.07a
    400 Meters Relay

    Lauryn Chandler
    Nyaijah Johnson
    T'Caela Wilcher
    Tyishea McWhorter

    2018 48.78a
    800 Meters Relay Somiya Watson
    Diamond Ransom
    Alycia Heriford
    Christine Foresha
    2014 1:44.84a
    1600 Meters Relay Josie Lavin
    Shelly Perez
    Brandi Ayotte
    Marcia Abrams
    2000 4:10.5
    Shot Put Julisha Johnson
    2012
    39'1.50"
    Discus Gloria Battle 1991 127'4"
    Javelin September Woods 1994 116'1"
    High Jump Stephanie Himmelsbach 2009 4'11"
    Pole Vault Monica Anderson 2004 11'0"
    Long Jump Te'Caela Wilcher 2019 17'3.25"
    Triple Jump Tyishea McWhorter 2019 36'7.25"
    Hammer Throw Amber Aaro 2015 83'1"
    3000M Steeplechase      
  • FOUR YEAR LETTERMEN

    2018-19
    Tyishea McWhorter

    2016-17
    Elysabeth Lamoureux, Amber Aaro, Javonn Stoudermire

    2015-16
    Christine Foresha

    2014-15
    Amanda Merrill, Justin Palaganas, Timothy Riders, Casey Winderl

    2013-14
    Kelsie Styrlund

    2011-12
    Khadijah DeWalt, Julisha Johnson

    2010-11
    David Pierce

    2007-08
    Angela Anderson, Alex D. Girffin, Jaclyn Hill, Jamaree Wells

     

  • SEASON RECORDS:

     

     

     2018-19

    Lauryn Chandler, Tyishea McWhorter,
    Te'Caela Whitcher, Nyaijah Johnson
    STATE CHAMPIONS
     400 Meter Relay
    Lauren Chandler
    2nd Place 100 m Hurdles
    Tyishea McWhorter
    3rd Place Triple Jump
    Te'Caela Wilcher
    8th Place 100 m Dash

    Lauryn Chandler, Tyishea McWhorter,
    Te'Caela Whitcher, Nyaijah Johnson
    LEAGUE CHAMPIONS  - 400 Meter Relay
    Tyishea McWhorter
    LEAGUE CHAMPION - Triple Jump
    Lauryn Chandler
    LEAGUE CHAMPION - 100 Hurdles
    Rasheed Joiner, Kelo Logova;
    Trent Lewis, Josh Tapangco
    LEAGUE CHAMPIONS - 400 Meter Relay

     

    2017-18

    Lauryn Chandler, Tyishea McWhorter,
    Te'Caela Whitcher, Nyaijah Johnson
    STATE CHAMPIONS
     400 Meter Relay
    Lauryn Chandler
     STATE CHAMPION - 100 Hurdles
    Jesse Smith
    2nd Place Pole Vault
    Nyaijah Johnson
    8th Place 100 Meters

     

     2016-17

    Tyishea McWhorter
    4th Place 200 Meter
    5th Place 100 Meter
    Japrea Pedelsclaux
    7th Place High Jump

     

    2015-16

    Christine Foresha
    3rd Place 200 Meter
    5th Place 100 Meter
    Tyishea McWhorter
    6th Place 100 Meter
    Jesse Smith
    7th Place Pole Vault

     

    2014-15

    Christopher Rowe
    5th Place High Jump
    Christine Foresha
    5th Place 200 Meter

     

    2013-14

    Alicia Heriford, Christine Foresha,
    Diamond Ransom, Somiya Watson
    3rd Place 4x100 Relay
    Christine Foresha
    5th Place 100 Meter
    6th Place 200 Meter

     

    2012-13

    Christine Foresha
    8th Place 100 Meter

     

    2011-12

    Julisha Johnson
    5th Place Shot Put

     

    2010-11

    Kyle Kennedy
    STATE CHAMPION Javelin

     

    2009-10

    Kyle Kennedy
    6th Place Javelin

     

    2008-09

    Kyle Kennedy
    5th Place Javelin
    Jarell Flora
    6th Place 400 Meter

     

    2007-08

    Alex Griffin
    3rd Place 100 Meter
    Jacki Hill
    3rd Place 400 Meter
    Jamaree Wells, Chris Fleming,
    Jamiere Abney, Alex Griffin
    5th Place 4x100 Relay

     

    2006-07

    Alex Griffin
    2nd Place 200 Meter
    Jacki Hill
    2nd Place 400 Meter
    5th Place 200 Meter
    Tyler Sechrest
    8th Place High Jump

     

    2005-06

    Jacki Hill
    7th Place 200 Meter

     

    2004-05

    Joe Leiataua
    6th Place Discus
    Jacki HIll
    4th Place 200 Meter

     

    2003-04

    Monica Anderson
    3rd Place Pole Vaul

     

    2002-03

    Anthony Ragsdale
    3rd Place 400 Meter

     

    2001-02

    Marcia Abrams
    8th Place 400 Meter

     

    1999-2000

    Josie Lavin
    3rd Place 800 Meter

     

    1998-99

    Stephanie Robinett
    7th Place Pole Vault

     

    1994-95

    Billy Jesse
    STATE CHAMPION Pole Vault

     

    1991-92

    Ron Atkins
    STATE CHAMPION 200 Meters

     

    1978-79

    Jerome Walker
    STATE CHAMPION 220 Yards

     

    1977-78

    Jerome Walker - West High
    STATE CHAMPION 200 Yards
    STATE CHAMPION 100 Yards
    Jeff Ellison - East High
    STATE CHAMPION 440 Yards

     

    1976-77

    Jim Smith - East High
    STATE CHAMPION High Jump

     

    1973-74

    Wes Collins - East High
    STATE CHAMPION 440 Yards

     

    1971-72

    Don Christensen - West High
    STATE CHAMPION Discus

     

    1967-68

    Mark Edman - East High
    STATE CHAMPION Pole Vault

     

    1958-59

    Lyle Bakken - East High
    STATE CHAMPION High Hurdles

     

    1952-53

    Ron Vehrs 
    STATE CHAMPION 100 Yards

     

    1951-52

    Ron Vehrs
    STATE CHAMPION 220 Yards
    Don Jenkins
    STATE CHAMPION Mile

     

    1949-50

    STATE CHAMPIONS

     

    1939-40

    Joe Cummings
    STATE CHAMPION 440 Yards
    Leo Brott
    STATE CHAMPION 880 Yards

     

    1938-39

    Jim Crump
    STATE CHAMPION Mile
    Leo Brott
    STATE CHAMPION 880 Yards

     

    1924-25

    Bob Gough
    STATE CHAMPION High Jump

     

     

     

Last Modified on June 3, 2019